Naše Vlastivědná a genealogická společnost při Jupiter clubu Velké Meziříčí (VGS) pořádá přednášky, besedy, zájezdy a exkurze, spolupracuje s místním regionálním muzeem a pobočkou Státního archivu ve Velkém Meziříčí. Zaměření naší činnosti je občanská genealogie, vlastivěda, badatelská činnost a vydávání publikací. Na úseku genealogie pomáhá společnost svým členům při zpracování vlastních rodopisů, kronik apod.
Důležitou část činnosti naší společnosti tvoří spolupráce s podobně zaměřenými společnostmi. Jsme v kontaktu, vyměňujeme si plány činnosti, navštěvujeme se, jejich členové u nás přednášejí. Jsou to Moravská genealogická a heraldická společnost v Brně, jejímž čestným členem byl od roku 2012 pan Vladimír Makovský, jeden ze zakládajících členů společnosti, dále Společnost za historickou Polnou, spolek Přátel Luk nad Jihlavou a historická společnost v Náměšti nad Oslavou.
Přednášky se konají každé úterý v 15.00 hodin v koncertním sále Jupiter clubu. Dlouhodobě spolupracujeme s externími přednášejícími, ale přednáškovou činnost vyvíjí i někteří členové. Zkrácený výtah je zaznamenaný v kronice společnosti a je doplněný fotografiemi z průběhů přednášek. Členové naší společnosti jsou pozornými a vnímavými posluchači, což dokazuje to, že po každé přednášce se spontánně rozvine velmi zajímavá diskuze. Besedy mají neformální charakter, jsou zaměřeny na výměnu názorů a zkušeností mezi zúčastněnými.
Zájezdy jsou jednodenní, zaměřené na poznání bližšího i vzdálenějšího okolí. Předmětem zájmu jsou jak historické objekty, tak i přírodní zajímavosti.
Dlouholetou předsedkyni společnosti Jarmilu Prudíkovou v roce 2002 vystřídala PharmDr. Helena Švecová.
„Činnost VGS finančně podpořilo město Velké Meziříčí a Nadační fond Františka Podstatzky Lichtensteina.“
Kroniky Vlastivědné a genealogické společnosti Velké Meziříčí
Naše společnost vznikla v roce 1992.
Pan Vladimír Makovský (*1924 – +2019) mnoho let pracoval na rodopisu svého rodu. Také navázal kontakty s některými členy Československé genealogické společnosti mezinárodní v Sao Paulu ve státě Minesota a Českou genealogickou a heraldickou společností v Praze. A tak se u něho zrodila myšlenka, že by mohlo být dobré vytvořit i u nás, ve Velkém Meziříčí, nějakou genealogickou skupinu. Navázal proto kontakt s paní Jarmilou Prudíkovou z Velkého Meziříčí, která se také zabývala genealogií.
Po společné domluvě se rozhodli dát stručnou zprávu do týdeníku Velkomeziříčsko, kde ohlásili první schůzku na 30. září 1992 ve vinárně Jupiter clubu. A tento den se sešlo 8 návštěvníků, kteří měli zájem seznámit se s genealogií. Pan Vladimír Makovský, paní Jarmila Prudíková, paní Jiřina Šťastová z nedaleké Vídně, paní Jana Servítová z Měřína, dále paní Stanislava Řezníčková, pan Matějíček se synem z Měřína a pan Mgr. Martin Štindl, Ph.D., vedoucí pobočky státního archivu ve Velkém Meziříčí.
První setkání zahájila paní Jarmila Prudíková velice pěknou přednáškou o potřebě znalostí genealogie a historie. Na druhé schůzce tohoto nového genealogického kroužku 11. listopadu 1992 byla zvolena paní Jarmila Prudíková předsedkyní, jednatelem byl zvolen pan Vladimír Makovský, hospodářkou paní Jiřina Šťastová.
Na třetí schůzce 8. prosince 1992 se přítomní jednohlasně dohodli, že utvoří samostatnou pobočku „České genealogické a heraldické společnosti v Praze“. Pan Makovský projednal s tehdejším ředitelem Jupiter clubu panem Mgr. Doleželem, že pobočka bude pracovat pod patronací Jupiter clubu. Postupem času se také hledalo řešení o rozšíření náplně pobočky. Jednohlasně byl schválen přidružit obor vlastivědný. Tak se zrodil název „Vlastivědná a genealogická společnost při Jupiter clubu Velké Meziříčí“.
V roce 1994 došlo k ustavení samostatné Vlastivědné a genealogické společnosti jako jediné organizaci tohoto druhu na jihozápadní Moravě. Ustavující listina vymezovala nejen základní okruh činnosti a partnerů, ale zároveň také hlavní orgány společnosti. Těmi se stala každoročně svolávaná valná hromada a pětičlenný výbor společnosti, volený valnou hromadou na dva roky. Oba zmíněné orgány se tak staly základem svébytného a samosprávného působení společnosti. Zpočátku se konaly přednášky pouze 2x za měsíc.
Od roku 2002 pracuje společnost jako Občanské sdružení při Jupiter clubu, s.r.o.
První předsedkyní společnosti byla paní Jarmila Prudíková, v roce 2002 ji vystřídala paní PharmDr. Helena Švecová.
K příležitosti 30. výročí založení vydala naše společnost v pořadí již druhý Almanach Vlastivědné a genealogické společnosti 1992 – 2022.
Co zde najdete?
Stručně o dějinách Velkého Meziříčí a Jupiter clubu, jak a kdy vznikla naše společnost, o naší činnosti. Toto třicetileté působení společnosti je rozděleno do tří kapitol, na tři desetiletí. V každé kapitole je popsáno průběh činnosti, počet členů a vykonaných přednášek, co se událo ve společnost, různé akce a besedy. Např. Vernisáž obrazů paní Lidmily Anny Dohnalové, Návštěva pana Paula Makouskeho ve Velkém Meziříčí, Vzpomínka na zakládajícího člena naší společnosti pana Vladimíra Makovského, O spisovateli a kantorovi panu Josefu Pěnčíkovi z Jinošova a jiné.
Na závěr je výpis přednášek a zájezdů. Je zde také zmínka o společnostech našich přátel z Luk nad Oslavou, Polné a Náměště nad Oslavou. Navzájem se navštěvujeme, jejich členové mívají u nás přednášky.
Najdete zde i počet a seznam členů k datu 1. 5. 2022 a odkud přijíždí někteří naši členové na přednášky Vlastivědné a genealogické společnosti. Dojíždí nejen z blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších míst. A to z Dobré vody, z Měřína, z Křižanova, z Vídně, ze Závisti, z Hodíškova, z Jabloňova, z Rudy.
Oslavy 30 let Vlastivědné a genealogické společnosti Velké Meziříčí